Omezení užívacího práva v podílovém spoluvlastnictví

Datum: 09.10.2009

Vložil: Janoušková

Titulek: omezení užívacích práv

Jsem spolumajitelka domu, kde mám 50%podíl, soudedovi patří také 50%podíl. Ze sklepních prostor, které měly být společ. prostory, si udělal součást bytu. Neměl k tomu můj souhlas. Je možné, aby zabral cca 35m2 a uzamknul si je ?
Dajana

Odpovědět

—————

Datum: 15.12.2008

Vložil: Petr Lehner

Titulek: Omezení užívacího práva v podílovém spoluvlastnictví

Zdravím, mohu se zeptat, zda existuje v občanském zákoníku zákon na ochranu užívacího práva bytu, který je v podílovém vlastnictví a který má přejít do osobního vlastnictví? Pod předmětným bytem byly sklepy, které si 2 nájemníci předělali na nebytový prostor a chtějí v něm podnikat - bar nebo vinárna a přímo pod oknem kuchyně našeho bytu probourali zeď a připravili otvor na vzduchotechniku, která je ve své podstatě vždy poměrně hlučná. Dokud byl náš byt v podílovém vlastnictví, měli jsme předkupní právo na zmíněné prostory pod bytem a prakticky nikdo v domě jim podnikání neumožnil. Proto chtějí přejít do osobního vlastnictví a my jim to nechceme podepsat, protože se obáváme, že jakmile přejdou byty do osobního vlastnictví, už si tam budou moct dělat, co budou chtít. Slyšeli jsme, že existuje jakýsi zákon na ochranu v případě možného ohrožení užívacích práv, je to možné? A je to podklad pro odmítnutí vstupu do osobního vlastnictví dokud se věc nevyřeší? Děkuji velmi, Petr Lehner

Odpovědět

—————

Datum: 15.12.2008

Vložil: Martin - redaktor

Titulek: Re: Omezení užívacího práva v podílovém spoluvlastnictví

Též zdravím, občanský zákoník specielní ochranu spoluvlastnictví neupravuje. Platí zde ale všeobecné zásady spoluvlastnictví.:

1. Z právních úkonů týkajících se společné věci jsou oprávněni a povinni všichni spoluvlastníci společně a nerozdílně.
2. O hospodaření se společnou věcí rozhodují spoluvlastníci většinou, počítanou podle velikosti podílů. Při rovnosti hlasů, nebo nedosáhne-li se většiny anebo dohody, rozhodne na návrh kteréhokoliv spoluvlastníka soud.
3. Jde-li o důležitou změnu společné věci, mohou přehlasovaní spoluvlastníci žádat, aby o změně rozhodl soud.

Odpovědět

—————

Přidat nový příspěvek


Kontakt: Pro právo Projekty: Smlouvy zdarma, Vzory zdarma, Smlouvy a vzory, Výpověď - vzor, Vzor životopisu, Půjčky a dluhy, Rozvod manželství